Nawierzchnie antypoślizgowe

Nawierzchnie antypoślizgowe 

Poślizgnąć możemy się na różnych powierzchniach. Może się to stać na zewnątrz. Tam główną przyczyną poślizgnięcia się jest najczęściej działanie warunków atmosferycznych - śniegu, deszczu. Poślizgnięcia zdarzają się też wewnątrz budynków. Powodem są źle zabezpieczone nawierzchnie na pochylniach, gładkie, śliskie schody, mokra lub zaolejona posadzka. Zarządcy budynków informują, że trzeba uważać, bo powierzchnia jest śliska. Ale to nie chroni nas przed upadkiem, nawet jeśli jesteśmy bardzo ostrożni. Chcemy zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się, upadków, bólu kończyn, a w poważniejszych przypadkach złamań. Stąd pytanie. Jakie zabezpieczenia antypoślizgowe są najlepsze?

Jakie zabezpieczenia antypoślizgowe są najlepsze?

Najbardziej skutecznym sposobem jest zmiana konstrukcji niebezpiecznych miejsc. To rozwiązanie jest trudne, a często niemożliwe do zrealizowania. Drugim sposobem jest zabezpieczenie powierzchni. Mamy kilka możliwości:

-samoprzylepna taśma antypoślizgowa,

-listwy antypoślizgowe na schody,

-antypoślizgowe nakładki na schody,

-antypoślizgowa farba - spray antypoślizgowy, jednoskładnikowe farby antypoślizgowe, nawierzchnie antypoślizgowe epoksydowe.

Samoprzylepne taśmy antypoślizgowe

Samoprzylepne taśmy antypoślizgowe są nieinwazyjne. Zabezpieczenie powierzchni taśmami jest proste i ekonomiczne, nie narażamy się na duże wydatki. Taśmy antypoślizgowe mają różne właściwości. 

  1. Po pierwsze różnią się strukturą - gładka lub ścierna. Taśmy gładkie wykorzystywane są w miejscach, gdzie skóra człowieka ma kontakt ze śliską powierzchnią np. na basenie, pod prysznicem. Taśmy z twardą i ostrą strukturą używane są na schodach, pochylniach, rampach i w środkach komunikacji (autobusy, wagony kolejowe itp.) 
  2. Po drugie ważne jest miejsce stosowania taśm - na zewnątrz lub w środku. Taśmy zewnętrzne są odporne na wpływ warunków atmosferycznych i nie niszczą się nawet przy złej pogodzie. 
  3. Po trzecie taśmy taśmy antypoślizgowe dostępne są w różnych kolorach, mogą mieć właściwości odblaskowe lub być całkowicie transparentne. 

Listwy antypoślizgowe na schody

Listwy antypoślizgowe na schody lub nakładki na krawędzie stosowane są jako element uzupełniający do taśm antypoślizgowych. Listwy i nakładki są samoprzylepne, bardzo łatwo je zamontować. Ich konstrukcja jest wytrzymała. 

Farby antypoślizgowe

Do zabezpieczania powierzchni antypoślizgowo stosowane są też farby. Farby w postaci sprayu antypoślizgowego, jednoskładnikowe farby z dodatkiem antypoślizgowym lub farby epoksydowe na bazie żywic z dodatkiem antypoślizgowym. 

Spray antypoślizgowy

Spray antypoślizgowy jest tańszym rozwiązaniem od pozostałych farb. Stosowany jest przy zabezpieczeniu uchwytów, progów, narzędzi oraz stopni. Formuła oparta jest na szybkoschnącej żywicy alkidowej i dodatku antypoślizgowym. Spray szybko schnie i zapewnia trwały efekt antypoślizgowy. Przeznaczony jest do użytku wewnątrz i na zewnątrz obiektów. Występuje w trzech podstawowych kolorach: czarnym, żółtym i bezbarwnym.

Jednoskładnikowe farby antypoślizgowe

Jednoskładnikowe farby antypoślizgowe z dodatkiem antypoślizgowym zawartym w farbie. Farba jest droższa, ale bardziej trwała od sprayu. Jest odporna na wilgoć, wodę, oleje i smary. Można ją stosować na powierzchniach wewnątrz i na zewnątrz budynków - w magazynach, na halach produkcyjny, rampach i pochylniach. Najczęściej farba antypoślizgowa jest używana na powierzchniach gdzie poruszają się piesi. Tworzy trwałą i równomierną powłokę. Farba dostępna jest w różnych kolorach. 

Nawierzchnie antypoślizgowe epoksydowe

Nawierzchnie antypoślizgowe epoksydowe powstają przez połączenie farby epoksydowej na bazie żywic z dodatkiem antypoślizgowym. Są bardzo trwałe, odporne na ścieranie chemiczne i mechaniczne. Stosuje się je na powierzchniach dla ruchu pieszego i kołowego. Nawierzchnie antypoślizgowe epoksydowe występują na halach magazynowych i produkcyjnych, rampach, pochylniach, parkingach, w garażach, myjniach itp. To najdroższe z trzech przedstawionych rozwiązań, ale jakość jest bardzo wysoka. Farby epoksydowe z dodatkiem antypoślizgowym występują w różnych kolorach.

Czy nawierzchnie antypoślizgowe są potrzebne?

Bezpieczeństwo pracowników to główny powód wykonywania nawierzchni antypoślizgowej. Jednak jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości to takie zalecenia znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Rozwiązania zmniejszające ryzyka poślizgnięcia się powinny być dobierane do warunków panujących w danym miejscu. Nie powinno się wykonywać nawierzchni antypoślizgowej bez konsultacji. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze rozwiązania antypoślizgowego SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Inform Jakub Niedziałek Sp. z o. o.
Dębówka 17E
20-823 Lublin
NIP: 7133096652

Telefon: ‭+48 517 164 154
Email: info@liniowo.pl